Stomatologiczna plomba kompozytowa - naprawa zębów

Dlaczego wypełnienie kompozytowe zęba okazało się tak często wykorzystywane przez stomatologów? Wcześniej aplikowane plomby amalgamatowe wyróżniał ciemno-szary kolor, dlatego były nieestetyczne, ponadto wśród opinii podniosły się głosy, że znajdująca się w tego rodzaju plombach rtęć może nie jest zbyt zdrowa. Sposobem, który wyparł plomby amalgamatowe} były więc plomby kompozytowe.

Podstawową zaletą wypełnień kompozytowych jest estetyczny wygląd. Stomatolog może bez trudu dopasować ich kolor do naturalnego odcienia zębów, to sprawa, że plomby kompozytowe są prawie niewidoczne. Z uwagi na to dobrze sprawdzają się też w przypadku przednich zębów. Poza wysoką estetyką, białe wypełnienia cechują się również trwałością oraz szczelnością. Bardzo dobrze przylegają do tkanki zęba, co sprawia, że trudniej o rozwój próchnicy w szczelinach. Do najważniejszych zalet wliczamy też możliwość łatwego formowania kształtu w czasie zakładania takiego wypełnienia. Dzięki temu dentysta dostosowuje wypełnienie do zęba, dlatego oszczędza większą część naturalnej tkanki.

Białe plomby są również bardzo bezpiecznym surowcem, a ich koszt nie jest szczególnie wygórowany. Ze względu na wysoką estetykę wypełnień kompozytowych, białe plomby są zdecydowanie częściej wybierane przez dentystów. Po założeniu oraz utwardzeniu doskonale się z zębami i służą długie lata. Dlatego też ich popularność wzrosła i obecnie są najczęściej wykorzystywane w gabinetach stomatologicznych.