Rodzaje licówek zębowych

Licówki dentystyczne, chociaż wliczamy w protetyczne uzupełnienia, najczęściej służą poprawie estetyki uśmiechu. Korzystając z nich stomatolog formuje kształt albo kolor zęba oraz zasłania wady jak niewielkie pęknięcia i przebarwienia. Licówki sprawdzają się też w maskowaniu nieestetycznych wad zgryzu na przykład diastemy. Licówki dentystyczne tworzy się przeważnie z trzech surowców: z akrylu, kompozytu i porcelany.

Licówki akrylowe – z reguły stosuje się przed zaaplikowaniem licówki właściwej, aby ochronić wypolerowany ząb przed zniszczeniem. Dlatego, że są one z akrylu są większe oraz o wiele bardziej nieestetyczne od pozostałych, a przy tym są znacznie bardziej nietrwałe. Z tego powodu aplikuje się je tylko tymczasowo.

Licówki kompozytowe – są lepsze od akrylowych i o wiele ładniejsze. Bez trudu dopasowuje się je do koloru zębów naturalnych, niestety kompozytowe licówki są jednakowe w kolorze, dlatego da się zauważyć, że są sztuczne. Chociaż wytrzymują bardzo długo i są dobre przez lata należy uważnie je pielęgnować, szczególnie zabiegami profesjonalnej higienizacji w klinice stomatologicznej, bo z biegiem lat będą odbarwiać się na żółto.

Licówki porcelanowe – ich największą zaletą jest to, że wiernie odtwarzają kolor zębów i w wyglądzie niczym nie różnią się od pozostałych zębów. Takie licówki są też szczególnie trwałe i niepodatne na przebarwienia. Dlatego pacjenci, jakim mocno zależy na wysokiej estetyce uśmiechu decydują się właśnie na takie licówki dentystyczne.