Protetyka stomatologiczna: wkład koronowo-korzeniowy

Leczenie u stomatologa czasami jest trudne, przede wszystkim wtedy, gdy kondycja zębów wymaga specjalistycznego leczenia kanałowego. Z reguły leczenie kanałowe dotyczy poważnych przypadków, w których zęby są bardzo zniszczone (np. przez próchnicę), ale wciąż można je uratować bez potrzeby wyrywania. W takich sytuacjach po ukończeniu leczenia przydatne jest uzupełnienie powstałych ubytków – tak zwana rekonstrukcja zęba.

Wypełnieniem protetycznym stałym sprawdzającym się w takich wypadkach jest wkład koronowo-korzeniowy. Z reguły aplikuje się go, kiedy korzeń zęba ciągle jest zdrowy oraz dobrze zaczepiony w zębodole, natomiast koronę zęba należy odbudować. Wkład koronowo-korzeniowy ma formę sztyftu albo śruby, jaką przytwierdza się do korzenia, a potem protetyk zakłada na stałe na niego koronę protetyczną.

Taka metodą ząb zostaje zupełnie zrekonstruowany i może stosunkowo dobrze zastępować naturalny ząb. W zależności od materiału, z jakiego zostanie sporządzony wkład oraz korona protetyczna. Surowcami, jakie zazwyczaj wykorzystuje się w takim celu są cyrkon, włókno szklane lub metal. Co raz częściej co raz rzadziej używa się metalu ze względu na mniejszą estetykę i możliwość korozji. Włókno szklane jest dość elastyczne i trwałe, dlatego w razie konieczności, można je wyjąć, bez uszkodzenia korzenia. Cyrkon natomiast jest najwytrzymalszym oraz najbardziej biozgodnym surowcem, ale jego koszt jest również wyższy.

http://www.dentysta-bialystok.pl/