Nadłamany ząb

Do ukruszenia lub złamania zęba może dojść z powodu różnych przyczyn. Złamanie może pojawić się przez osłabienie zęba chorobą, uraz mechaniczny i np. w wyniku niedobrych nawyków (np. zdejmowania zębami kapsli z butelek). W W takim przypadku powinno się jak najszybciej umówić na wizytę ze stomatologiem. W czasie wizyty w gabinecie stomatologicznym trzeba poradzić się, które rozwiązanie urazu okaże się najlepsze zdaniem stomatologa.

Wiedząc, jak duże jest pęknięcie zęba, da się naprawić go na parę sposobów. Minimalne ukruszenie naprawi odrobina kompozytu stomatologicznego. Działającym sposobem jest także użycie korzeniowo-koronowego wkładu. Z kolei pęknięcia oraz niewielkie złamania uzupełni licówka dentystyczna. Aplikuje się je na powierzchni zębów, co oznacza, że są świetnym sposobem ukrycia wady. W przypadku poważnego złamania potrzebne będzie nałożenie nowej korony. Korona dentystyczna sprawdza się także po leczeniu kanałowym, które ratuje ząb, kiedy jego znaczna część ulega infekcji.

W przypadku mocnego złamania zęba, które dociera aż do korzenia, zazwyczaj ostatnim sposobem radzenia sobie z problemem jest ekstrakcja zęba. Wtedy najczęściej dentysta poleca wszczepienie implantu stomatologicznego, jaki w najtrwalszy sposób odtworzy ząb . Technik odbudowy złamanego lub pękniętego zęba w gabinecie dentystycznym jest sporo, więc lepiej nie czekać.