Dlaczego trzeba używać płyn do płukania jamy ustnej?

Chociaż warto używać płyn do płukania ust, nie powinno się traktować go jako zamiennika szczotkowania, a raczej uzupełnienie kompleksowej higienizacji. Według dentystów podstawą właściwiej pielęgnacji zębów jest oczywiście przynajmniej dwukrotne czyszczenie na dzień. Warto umocnić ją dodatkowo o płyn do płukania jamy ustnej.

Stomatolodzy zalecają kupowanie płynu głównie z uwagi na to, że dociera do mało dostępnych zakamarków między zębami. Niekiedy za pomocą płynu wymywamy zebrany osad z miejsc, gdzie trudno sięgnąć szczoteczką. Ponadto składniki aktywne płynu wspierają działanie pasty i normują pH ust. Ponadto w zależności od składu mogą mieć działanie łagodzące, chroniące dziąsła, wybielające czy na przykład odświeżające . Niektóre z nich wzmacniają szkliwo albo przyspieszają regenerację błon śluzowych. Warto przeczytać skład, głównie dlatego, że dentyści ostrzegają przed płukankami mającymi w składzie alkohol. Alkohol może wysuszać jamę ustną, a przecież płyn ma za zadanie ochraniać a nie szkodzić. Trzeba też skupić się na ilości fluoru, ponieważ jego zbyt wysokie dawki nie są pozytywne dla naszych zębów.

Należy więc używać płyn do płukania jamy ustnej jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji niekoniecznie nawet zaraz po szczotkowaniu zębów. W tej roli świetnie sprawują się ziołowe płukanki, które także radzą sobie z bakteriami.