Co ma wpływ na zdrowie zębów?

Często przypomina się o tym, na ile istotna jest profilaktyka oraz właściwa higiena jamy ustnej. Stomatolodzy przestrzegają przed skutkami zapominania o myciu zębów, jednak znanych jest też sporo innych złych przyczyn. Co psuje zęby obok niedoboru higieny czy tak samo słynnymi z psucia słodkościami? Często są to nasze nawyki, które niekorzystnie wpływają na stan zębów.

Na topie wszelkich list dotyczących niszczenia zębów powinny znaleźć się papierosy. Powszechnie wiadomo, że będące w nich trujące substancje nie tylko szkodzą zębom, ale i ogólnie organizmowi. Są tacy ludzie, którzy mają skłonności do otwierania zębami butelek. Tego typu działanie nie tylko wystawia zęby na mikropęknięcia i uszkodzenia, ale również powiększa możliwość ukruszenia. Podobne skutki daje zgrzytanie i zaciskanie zębów. Spowodowane tym szybkie starcie zębów, sprawia zniszczenie ich głównej ochrony. Zęby psuje także obgryzanie paznokci, długopisów czy ołówków. To natomiast sprzyja mnożeniu się bakterii oraz powstawaniu próchnicy.

Przyzwyczajenia jedzeniowe też są istotne jeśli chodzi o zdrowie zębów. Przekąski między posiłkami zostawiają po sobie osad na zębach, którego znaczna część ludzi nie usuwa w trakcie zapracowanego dnia. Należy też pamiętać, że niektóre pokarmy i płyny powodują przebarwienia albo niszczą szkliwo ze względu na wysoką zawartość kwasów.

Poprawna higiena wspiera w przeciwdziałaniu niszczeniu zębów, ale należy pamiętać, żeby wykonywać to właściwie. Zbyt silne szczotkowanie niszczy szkliwo i uraża dziąsła. Warto więc szczotkować z uwagą.